Tagliatelle cu ragu de dovleac by Chef Jakob Hausmann
30 min
4 persoane
Mediu
Ingrediente
  • 250g Tagliatelle Monte Banato
  • 600g dovleac Hokkaido
  • 3 linguri ulei de rapiță
  • 3 linguri suc de mere
  • 200ml supă de legume
  • 80ml smântână de gătit
  • 1 lingură amidon
  • 1 lingură oțet de vin alb
  • 7 frunze de salvie
  • 150g brânză de oaie
  • piper
  • sare
  • nucșoară
Mod de preparare

Pasul 1: Curățați dovleacul și tăiați-l în cubulețe, apoi căliți-l într-o tigaie încinsă, cu puțin ulei, timp de câteva minute. Adăugați și sucul de mere și lăsați-l la fiert.

Pasul 2: Separat, stingeți amidonul cu supa de legume, adăugați smântâna lichidă și turnați compoziția în tigaie, amestecând ușor pentru a o încorpora. Condimentați cu sare, piper și nucșoară, apoi puneți capacul și lăsați amestecul să fiarbă timp de 10 minute.

Pasul 3: Între timp, fierbeți pastele al dente în apă cu sare.

Pasul 4: După ce pastele au fiert, adăugați-le peste compoziția din tigaie, amestecând bine pentru a combina toate ingredientele. La fnal, adăugați oțetul și încorporați-l în preparat.

Pasul 5: Serviți pastele într-o farfurie, garnising preparatul cu brânză feta și câteva frunze de salvie.

Poftă bună!

Încearcă și alte rețete